W czasie uczestnictwa w III Międzynarodowej Konferencji „Edukacja dla Wszystkich”, zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski w dniach od 29 czerwca do 1 lipca br. miałem okazję poznać uczestników Delegacji Koreańskiej Agencji Zatrudnienia Niepełnosprawnych.

Delegacja z Korei Południowej przyjechała do Polski, aby promować wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie – 8th International Abilympics, które od 25 do 30 września 2011 r. odbędzie się w Seulu. Delagacja przez jeden dzień uczestniczyła w odbywającej się wówczas III Miedzynarodowej Konferencji pn. „Education for All” na Uniwersytecie Warszawskim. Drugiego dnia konferencji podczas sesji warsztatowej Delegacja przedstawiła szczegółowe dane na temat Abilympics 2011. Po warsztacie konferencyjnym udała się do wybranych organizacji pozarządowych w Warszawie, realizujących działania dla osób z niepełnosprawnością w zakresie edukacji i zatrudnienia.

Czym jest owe Abilympics? Od 1981 roku, kiedy po raz pierwszy Międzynarodowy Abilympics odbył się w Japonii, stał się cyklicznym, odbywającym się co cztery lata, wydarzeniem w celu poprawy umiejętności funkcjonowania, zwiększania stopy zatrudnienia i uznawania kwalifikacji zawodowych osób z niepełnosprawnością. Abilympics to słowo złożone z dwóch słów Ability i Olympics, co oznaczy Olimpiada umiejętności* dla osób z niepełnosprawnością.
Cele Abilympics
  • promocja samodzielności i doskonalenia umiejętności osób z niepełnosprawnością
  • zwiększenie uznania kompetencji zawodowych i udziału osób z niepełnosprawnością w życiu społeczno-gospodarczym
  • wspieranie pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w działalności społeczno-gospodarczej
  • wspieranie międzynarodowej wymiany i przyjaźni wśród uczestników
Międzynarodowy Abilympics jest nie tylko międzynarodową Olimpiadą umiejętności ale także światowym festiwalem podziwianym przez wszystkich ludzi na świecie.

Na program tego miedzynarodowego przedsięwzięcia składa się kilkadziesiąt różnych wydarzeń, m.in. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe, które będzie dotyczyć zagadnienia niepełnosprawności na całym świecie, w tym dobre praktyki w zatrudnieniu oraz zwiększenie współpracy pomiędzy międzynarodowych ekspertów w dziedzinie niepełnosprawności. Tematem sympozjum będzie „Disabilities, Work and Social Integration” (Niepełnosprawność, Praca i Społeczna Integracja).

Olimpiada umiejętności – w tym wydarzeniu będą uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością z wysokimi kwalifikacjami. Będzie w sumie aż 40 kategorii konkursowych, w których będą uczestniczyć także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Są to m.in. takie kategorie jak: fotografia studyjna, programowanie komputerowe, tworzenie stron internetowych, gotowanie, aplikacje micro, krawiectwo, projektowanie plakatu, hafciarstwo, ceramika/garncarstwo, e-sport, układanie kwiatów.
Wystawy, pokazy i inne imprezy
Podczas trwania Abilympics będą odbywać się różne wystawy i pokazy, podczas których uczestnicy mogą doświadczać koreańskiej kultury i pracy. Różnorodne prezentacje i konkursy będą zabawiać gości z całego świata. To nie tylko możliwość skosztowania narodowych, tradycyjnych koreańskich potraw ale także poznanie tradycyjnych strojów, gier czy wróźb. Nie obejdzie się także bez regionalnych tańców, także osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Miejsce
Seul – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do innego miasta.

Seul znajduje się w centralno-zachodniej części Półwyspu Koreańskiego. Miasto położone jest niedaleko na południe od strefy zdemilitaryzowanej (DMZ) i leży nad rzeką Han. Seul jest politycznym, społecznym oraz ekonomicznym centrum Korei Południowej.

• 8th International Abilympics Seoul 2011 Organizing Committee
  • Joint Auspices: Minister of Employment & Labor, Seoul Metropolitan Government, International Abilympic Federation (IAF)
  • Rehabilitation International (RI)

*Nota o tłumaczeniu

„Abilympics” to słowo złożone z dwóch słów angielskich: 1. Ability, wg. słownika angielsko-polskiego OXFORD Wordpower to umiejętność, zdolność; 2. Olympic – olimpijski, konkurs. Abilympics można więc tłumaczyć jako olimpiada zdolności, olimpiada umiejętności czy konkurs umiejętności/zdolności. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę renomę przedsięwzięcia należy przyjąć tłumaczenie Olimpiada umiejętności.