NAUKA

Czas realizacji działań: 3 stycznia 2011 r. – 30 maj 2011 r.University of Iceland

Miejsce realizacji działań w ramach stażu: Reykjavik, Islandia

Ogólny zakres działań
Podczas mojego stażu uczestniczyłem w 13 tygodniowym kursie pn. Disability, lnequality and the Welfare State / Ftitlun, misrotti og velferdarrikid (FFR001M Spring 2011) realizowanym przez Uniwersytet Islandzki. Nawiązałem wstępną współpracę z Dr Hanna Bjorg Sigurjondottir, Dr Rannveig Traustadottir oraz z Dr James Gordon Rice z Centre for Disability Studies.

Realizując wstępne badania zmierzające do rozpoznania sytuacji osób z niepełnosprawnością na Islandii przeprowadziłem wywiady z niektórymi pracownikami Uniwersytetu Islandzkiego, przedstawicielami organizacji pozarządowych takich jak VIRK (Vocational Rehabilitation Found), Islandzkie Stowarzyszenie Głuchych, kliniki Grensas oraz studiowałem literaturę w Bibliotece Narodowej i Uniwersyteckiej.

Háskóli Íslands, czyli Uniwersytet Islandzki – państwowy uniwersytet założony 17 czerwca 1911, w Rejkiawiku, stolicy Islandii. Obecnie na 11 wydziałach studiuje ok. 16 tys. studentów, w tym ponad 400 osób na studiach doktoranckich. Uniwersytet wraz z powiązanymi z nim jednostkami badawczymi zatrudnia blisko 2,5 tys. pracowników, w tym ok. 1000 pracowników naukowych, tym samym jest to największy pracodawca w tym kraju.

Przez pierwsze 29 lat swojego istnienia uniwersytet mieścił się w budynku islandzkiego parlamentu, Alþingishúsið, w centrum miasta. W 1933 uniwersytet otrzymał specjalne pozwolenie parlamentu na organizowanie loterii pieniężnej. Środki z niej są nadal głównym źródłem finansowania budowy nowych obiektów uniwersyteckich. W 1940 uniwersytet przeniósł się do głównego budynku na ulicy Suðurgata, które stanowi centrum dzisiejszego kampusu uniwersyteckiego.

Uniwersytet prowadzi badania w wielu dziedzinach nauk społecznych i przyrodniczych. Działający przy uniwersytecie Instytut Árniego Magnússona posiada bogatą kolekcję rękopisów islandzkiej literatury. Uniwersytet posiada też bogate bazy danych klimatologicznych, glacjologicznych, sejsmologicznych i geotermalnych, a także wyniki spisów ludności prowadzonych na wyspie od 1703.

Flag and crest of IcelandIslandia (Ísland) (isl. Lýðveldið Ísland) – państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelag Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Nie należy do Unii Europejskiej, lecz jest jednym z czterech kandydatów na członkostwo. Islandia jest jednym z krajów nordyckich.

Wyświetl większą mapę

Reykjavik Coat of ArmsReykjavík – stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Miasto zamieszkuje 117 706 osób (2007), a cały region stołeczny Höfuðborgarsvæðið liczy 196,3 tys. mieszk. (2007), czyli ponad 3/5 mieszkańców kraju. W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii powstała najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka, od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu. W połowie XVIII w. lokalny przedsiębiorca próbował rozwinąć drobny handel i przemysł, by przełamać duński monopol handlowy. 18 sierpnia 1786, liczącej 167 mieszkańców osadzie, przyznano prawa miejskie. Wkrótce miasto zostało siedzibą protestanckiego biskupa Islandii, a także islandzkiego parlamentu Althing. W 1911 założono pierwszy w Islandii uniwersytet – Háskóli Íslands (Uniwersytet Islandzki).

Strony internetowe o Polonii, islandzkiej kulturze, języku…
Polska strona o Islandii – www.islandia.org.pl
Portal o Islandii – http://islandia.com.pl