OBYWATEL, ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, POLITYKA SPOŁECZNA

17 września 2005 roku 39 Liderów zasiliło grono prawie 600 absolwentów Szkół Letnich organizowanych w ramach programu XIII Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

XIII edycja 12 dniowej Szkoły Letniej odbyła się w Ośrodku Caritas w Popowie koło Serocka. Jej głównym zadaniem w części warsztatowej było zwrócenie uwagi uczestnikom na ich własne umiejętności liderskie. Zmotywowanie ich do dalszej pracy nad rozwijaniem swoich zdolności i umiejętności. Podczas szkoły zrealizowane były następujące warsztaty:
Przywództwo w zespole – PDC Consensus
Planowanie własnego rozwoju – asystenci grup
Sztuka współdziałania – Fundacja „Partners” Polska
Ja jako Lider – Elżbieta Sołtys, Zdzisław Hofman, Sławomir Pruszkowski

Szkoła Letnia miała za zadanie zwrócić uwagę uczestników na tematy polityczno-społeczne w Polsce. Organizowane spotkania oprócz przedstawienia poszczególnych kwestii pod dyskusję umożliwiły również poznanie konkretnych osób i ich doświadczeń w pracy publicznej. W tym roku dyskutowaliśmy na następujące tematy:
W cieniu wyborów: polityka to misja czy kariera – Senator RP Olga Krzyżanowska
Analiza bieżącej kampanii wyborczej – Witold Ferenc, Tomasz Żukowski
Jakiej lustracji Polska potrzebuje – Profesor Leon Kieres, Instytut Pamięci Narodowej
Liderstwo w społeczeństwie obywatelskim – Profesor Zbigniew Pełczyński
Wyzwania Społeczeństwa Obywatelskiego – Jakub Wygnański
Nieszczęsny dar wolności – Jan Wróbel
Misja w działalności publicznej – Minister Barbara Labuda
Dlaczego działam? – Krzysztof Margol, Nathalie Bolgert
Dyplomacja społeczna – Przemysław Radwan – Rohrenschef
Polska polityka wschodnia – Grzegorz Kostrzewa Zorbas, Olaf Osica

Szkoła Letnia to również miejsce, na którym dyskutuje się tematy ważne i aktualne. Spośród tych, które były szczególnie zauważalne w tym roku zdecydowaliśmy się wybrać:
Zjawisko wykluczenia społecznego – jak można mu zapobiegać, jak przeciwdziałać? – Anna Machalica – Pułtorak
Te dni po śmierci Papieża zmieniły młode pokolenie – dyskusja: Ks. Marek Puzewicz, Tomasz Merta
25 lat Solidarności – dyskusja: Dariusz Gawin, Henryk Wujec, Zbigniew Bujak
Kościół XXI wieku – Szymon Hołownia
Patriotyzm dnia codziennego – Zbigniew Pełczyński
Liderstwo – Krzysztof Pawłowski

Ważnym elementem Szkoły jest biznesowa perspektywa spostrzegania działalności społecznej. Pozwala ona naszym liderom na inny ogląd swoich działań. W tym roku umożliwiły to następujące spotkania:

Analiza krytyczna Projektu – Piotr Górny – Infovide S.A.
Przywództwo – Mateusz Żelewski – Johnson & Johnson
Społeczne zaangażowanie biznesu – Kamil Wyszkowski UNDP, Leszek Wieciech BP Polska Sp. z o.o., Agnieszka Wąsak Nestle Polska S.A., Paweł Żelewski Novartis Sp. z o.o.
Partnerstwo Publiczno – Prywatne – Alina Sarnacka Pricewaterhouse CoopersRelacje z biznesem – Anna Rybałtowska Deutsche Bank S.A., Katarzyna Pąk Ericsson Sp. z o.o.

Zadaniem Szkoły jest nauka skutecznej i konstruktywnej dyskusji nad problemowymi tematami dotyczącymi społeczeństwa, polityki czy kultury. Niezmienną częścią Szkoły od jej pierwszych edycji jest organizacja debat politycznych.

Uwieńczeniem Szkoły był Projekt Finałowy: “Głosuj, głosuj proszę i dorzuć swoje trzy grosze” – usłyszeli mieszkańcy Serocka. Piosenki “wyborcze” skrojone z popularnych utworów muzyki chodnikowej to jedynie wycinek tego, co działo się w Serocku podczas realizacji Projektu Finalowego z 2005 roku. Do wzięcia udziału w głosowaniu zachęcali mieszkańców uczestnicy XIII Letniej Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Jak w ciągu 18 godzin (wliczając w to nieprzespaną noc) zorganizować kampanię zachęcającą mieszkańców średniej wielkości miasteczka do udziału w wyborach? Spytajcie 39 uczestników XIII Letniej Szkoły Liderów.W efekcie na Rynku w Serocku odbył się happening “Nie głosujesz, nie decydujesz”, spotkanie z burmistrzem i rajd (w sensie dosłownym) autokarem po mieście, zachęcający mieszkańców do przyjścia na rynek. O akcji wiedziały już rano lokalne media. Były też sukcesy negocjacyjne. Poinformowany w porę ksiądz proboszcz skrócił rekolekcje, żeby kwiat Serockiej młodzieży mógł wziąć udział (de facto przemaszerować) przez rynek w odpowiednim dla happeningu momencie. To jedynie wycinek tego, co udało się przedsięwziąć i zorganizować…