[vc_row][vc_column][vc_column_text]Wielka Wyspa to wyspa rzeczna otoczona odnogami i kanałami Odry we Wrocławiu. Stanowi wschodnią część dzielnicy Śródmieście, obejmując osiedla: Bartoszowice, Biskupin, Dąbie, Sępolno, Szczytniki, Zacisze i Zalesie. Ze względu na swe usytuowanie rozróżniana jest przez władze miejskie jako osobna część Wrocławia.

Z kart historii…
Studiując materiały historyczne możemy poznać dzieje powstawiania dzisiejszych osiedli. Biskupin (niem. Bischofswalde), niegdyś jako wieś Koczotow, własność biskupów wrocławskich, pojawia się w archiwach z datą 1155 r. W latach 30. znane było jako “zielone osiedle” o zabudowie willowej. O sąsiadującym obok Sępolnie wspomina się już w 1368 „in Semplino super Oderam iuxta Coczuchow“ (w Sępolnie nad Odrą blisko Koczotowa). Sępolno to niegdyś wieś istniejąca już w średniowieczu (wspominana m.in. w 1288 jako Zemplin). Bartoszowice założono w XVI w. W XIX w. powstał tam kompleks restauracyjny Port Wilhelma, gdzie cumowały tramwaje wodne z centrum miasta.

Wyspa posiada wiele obiektów rekreacyjnych m.in.: Hala Stulecia (do niedawna Hala Ludowa, niem. Jahrhunderthalle), wniesiona według projektu Maxa Berga, Pawilon Czterech Kopuł według projektu Hansa Poelziga (obiekty wniesione na początku XX w., zaś od 2006 r. są obiektami światowego dziedzictwa UNESCO) czy Pergola w kształcie połowy elipsy wokół sztucznego stawu z fontanną, również autorstwa Poelziga. Mamy także funkcjonujący od XVIII w. Park Szczytnicki (niem. Scheitniger Park) o pow. około 100 hektarów, posiadajacy charakter krajobrazowy i duże walory kompozycyjne oraz dendrologiczne, Obserwatorium Astronomiczne z początku XX w. wraz z kopułą według projektu Gottfrieda Müllera, Stadion Olimpijski autorstwa architekta Richarda Konwiarza (niegdyś Schlesierkampfbahn im Sportpark Leerbeutel, Schlesier- und Jahnkampfbahn czy Stadion Hermana Goringa). Jest także Ogród Zoologiczny (Zoo Wrocław), otwarty w 1865 r., najstarszy w Polsce ogród zoologiczny, o pow. 33 hektarów, gdzie większość budynków z okresu powstania ogrodu była dziełem architeków Karla Schmidta i Alberta Graua. Warto też wspomnieć o Zajezdni Dąbie – pierwszej zajezdni Wrocławia, którą oddano do użytku 1 maja 1913 r. Do dziś zachowała wiele oryginalnych elementów wyposażenia oraz infrastruktury komunikacyjnej. To najbardziej znane obiekty rekreacyjne na Wielkiej Wyspie.

O problemach Wyspy słów kilka
Jednak mimo tych walorów turystycznych, krajobrazowych, historycznych, Wielka Wyspa od kilkudziesięciu lat, zmaga się ze złą infrastrukturą drogową. Stanowi ona problem nie tylko dla mieszkańców Wyspy ale także pozostałych mieszkańców Wrocławia, okolicznych gmin czy turystów chcących odwiedzić liczne atrakcje tych terenów. Wąskie uliczki osiedlowe, brak miejsc parkingowych i duży ruch pojazdów powodują czasowe zatrzymanie lub znaczne spowolnienie ruchu na drodze i mocno utrudniają poruszanie się samochodem po wyspie. Brakuje także przemyślanych połączeń ścieżek rowerowych. A przystanki w większości miejsc nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych czy rodziców z wózkami. Na pętle tramwajowe na Biskupinie czy Sępolnie, nadal w większości, przyjeźdzają pojazdy wysokopodłogowe.
Wiele kontrowersji wśród mieszkańców Wielkiej Wyspy budzi Plan Zagospodarowania Przestrzennego ale czy uzasadniony? Z niepokojem bowiem obserwują plany budowy mostu Wschodniego i Alei Wielkiej Wyspy. Przewijają się również pomysły likwidacji garaży indywidualnych na rzecz dwupoziomowych garaży mieszczących po kilkaset aut czy likwidacji części przydomowych ogródków na rzecz parkingów. Wątpliwości budzi także zagospodarowanie Zajezdni Dąbie czy możliwość likwidacji ogródków działkowych na terenie całej Wielkiej Wyspy.
Jaki zatem los czeka Wielką Wyspę? Jakie są wizje włodarza miasta? Co o tym myślą mieszkańcy Wyspy oraz ci, którzy na co dzień korzystają z jej infrastruktury drogowej i turystycznej?[/vc_column_text][mk_padding_divider size=”20″][mk_custom_list title=”Bibliografia & Netografia” style=””]

1. Harasimowicz J. (red.), 2000, Encyklopedia Wrocławia, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław.
  2. Natusiewicz M., Wielka Wyspa bezradności z dnia 03.11.2015 r.

[/mk_custom_list][vc_column_text]#Dudała #WielkaWyspa #Wrocław #partycypacja #Obywatel #transport #komunikacja #RazemDlaWrocławia[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]